Bezdech krynica zdrój

Powody a także skutki bezdechu sennego

Wiele osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia ze snem. W zdecydowanej większości wypadków dotyczą one zasypiania. Niemniej jednak to, co dzieje się z systemem w czasie snu jest dodatkowo niezmiernie kluczowe przy szukaniu powodów zakłóceń snu. 
Postęp snu jest silnie zakłócony w wypadku choroby zwanej bezdechem sennym. Bezdech senny nie jest schorzeniem, które zostało jeszcze doskonale poznane. Zdecydowana większość ludzi, które cierpią na bezdech nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to o tyle niebezpieczne, że bezdech w skrajnych wypadkach może doprowadzić do poważnych powikłań, włączywszy w to nagły zgon. 
Bezdech senny jest przeważnie skutkiem zwiotczenia mięśni języka a także gardła. W ciągu dnia zwiotczenie to jest niezauważalne, jednakże w nocy, podczas przyjęcia pozycji leżącej do snu oraz przy stopniowym rozluźnieniu mięśni w całym ciele jakie pojawia się w czasie zasypiania, zwiotczałe mięśnie języka i gardła zwyczajnie się zapadają. Sprawia to, że transfer powietrza do płuc jest mocno okrojony, albo ustaje całkowicie. Osoba śpiąca zaczyna się dusić, stężenie tlenu we krwi bardzo szybko spada, a wzrasta zawartość dwutlenku węgla. W efekcie dochodzi do gwałtownego i niesłychanie nieprzyjemnego wybudzenia. W czasie jednej nocy taka okoliczność może powtórzyć się niejednokrotnie.
Niesłychanie często osoby nawet nie pamiętają, że się obudziły, choć osoby cierpiący na bezdech senny na ogół skarżą się także na koszmary nocne, które są z pewnością rezultatem tymczasowego niedotlenienia. Ta częściowa amnezja sprawia niemniej jednak, że bezdech jest niezmiernie trudny do zdiagnozowania. Wielokrotnie lepszą oznaką tego, że istnieje problem jest nadzwyczaj głośne chrapanie, na które cierpi bardzo dużo osób zmagających się z bezdechem. Porywcze przerwy w chrapaniu, jakie występują podczas napadu bezdechu, często alarmują małżonka śpiącego razem z cierpiącym, co dopuszcza zwrócić uwagę na to, że dzieje się coś nieprawidłowego. 
Z nieznanych do końca powodów, na bezdech senny choruje dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet. Niesłychanie często są to też osoby cierpiące na dużą nadwagę lub też osoby śpiące na wznak. Alkohol i niektóre środki nasenne także mogą w dużej mierze przyczynić się do nasilenia symptomów bezdechu
Bezdech senny jest tak groźny z powodu niedotlenienia, które rodzi. Może powodować przeróżnego wariantu naruszenia w ciele, osłabia także serce, wobec tego z powodu bezdechu sennego mogą się pojawić choroby układu krwionośnego takie jak arytmia, nadciśnienie, a nawet może dojść do zawału. 
Aby stwierdzić nieprawidłowości anatomiczne, które wyzwalają bezdech, powinno się przeprowadzić badanie endoskopowe. Terapia przebiega w zależności od tego co pokaże to badanie. Niemniej jednak powinno się pamiętać, że przy odpowiedniej diagnozie a w dodatku szybkiej interwencji, bezdech senny to schorzenie z którym każdy można sobie radzić.


Możliwość komentowania jest wyłączona.