Ryż preparowany kalisz

Ryż preparowany

Od najmłodszych lat towarzyszy nam ryż preparowany. Inna jego nazwa to ryż dmuchany czy też parboiled i powstaje w procesie poddania białego ryżu działaniu pary wodnej w otoczeniu o nadzwyczaj wysokiej temperaturze. Jeszcze dużo lat temu była to szalenie znana przekąska głównie z uwagi na swoją niską cenę. Obecnie z kolei częściej możemy zastać ryż preparowany w formie wafli ryżowych, które są cudownym zastępnikiem pieczywa. 
Zarówno smyki jak i dorośli uwielbiają konsumować ryż preparowany przede wszystkim na imprezach domowych bądź przy okazji seansów filmowych. Czy jest coś, co wciąga bardziej od pojadania smacznego i nietuczącego ryżu preparowanego? 
W 2012 roku świat obiegła wiadomość, że naukowcy udoskonalili w znacznym stopniu proces preparowania ziaren ryżu, dzięki czemu udało się pozyskać o wiele bardziej odżywczą jego formę. Nowa wersja ryżu preparowanego jest trzy razy bardziej zasobna w białko a przy tym zawiera dużo więcej dobrych dla organizmu związków. Według zrelacjonowanych badań nowy ryż preparowany zawiera mniej więcej trzy razy więcej białka i aż osiem razy więcej zdrowego błonnika. Oprócz tego w jego składzie odszukamy dodatkowo wapno, żelazo, cynk oraz inne mikroelementy, których brakuje w zwykłym ryżu. Taki nowo odnaleziony ryż preparowany stał się klasycznym bonusem do płatków śniadaniowych, zdrowych przekąsek a także batoników. Dzięki swoim zdrowym właściwościom ryż ten mógłby być także doskonałą przekąską sprzedawaną w sklepikach szkolnych. Jego atuty smakowe nadal pozostają bez zmian, natomiast o wielo lepiej wpływa na organizm młodych ludzi.
Od wielu lat w naszej kuchni jesteśmy w stanie zastać potrawy, w których spożywany jest ryż preparowany. Jedną z przeważnie spotykanych są słodkie przekąski w formie tzw. szyszek. Ten rozkoszny smakołyk ma swoich wielbicieli na całym świecie, a produkowany jest na ogół w okresie przedświątecznym. Jako że z wyglądu przypomina szyszkę ma dwojakie wykorzystanie- jest smakowitą a także odżywczą przekąską, a jeśli przytwierdzimy do niej nieduży zaczep, możemy bez problemu przystroić w takie szyszki naszą choinkę.
Ażeby samemu przyrządzić szyszki z ryżu preparowanego potrzebujemy prócz samego ryżu jeszcze masło oraz masę krówkową albo kajmak. Samo upitraszenie jest dziecinnie proste i niewątpliwie poradzi z nim sobie nawet laik. Kiedy w rondelku rozpuścimy już masło, dodajemy masę krówkową albo kajmak, a w następnej kolejności podgrzewamy na małym ogniu wolno mieszając. Po dostaniu jednorodnej konsystencji wsypujemy ryż preparowany i w dalszym ciągu wolno mieszamy najlepiej drewnianą łyżką. Zestawiamy z kuchenki i kiedy masa lekko się ostudzi kształtujemy szyszki. Ta prosta w przygotowaniu przekąska uzupełni każde spotkanie z przyjaciółmi.


Możliwość komentowania jest wyłączona.